October 2015

Drupal 8 to be released November 19, 2015

Thanks to the nearly 3,300 people who contributed to the codebase of Drupal 8 as well as hundreds of others who organized events, conducted usability tests, mentored contributors, found sponsors, etc. Gábor Hojtsy of Drupal Association has finally posted today on https://www.drupal.org/node/2605142 the long-awaited announcement: Drupal 8.0.0 will be released on November 19, 2015!

Tekno Dergi

Fatih Gunaydin's picture
Fatih Gunaydin
Tekno Dergi18 October 2015

Drupal 7 için yaptığımız testler sonrası, özellikle performans için Drupion'u seçme kararı aldık. Buraya gelmeden önce, pek çok firma ile çalıştım ancak özellikle Drupal 7 için performanslı bir paylaşımlı hosting bulmak çok zor. Drupion paylaşımlı hostinglerinde bile APC gibi önbellekleme mekanizmalarını sunuyor. Bu da başka pek çok firmada başınızı ağrıtacak Drupal'ın işlemci kullanımını minimize ediyor.

Tekno Dergi gibi zaman zaman anlık yoğun ziyaretçi trafiği yaşayan sitelerde Drupal için optimize edilmiş sunucuları kullanmak şart. Şimdiye kadar açtığım çağrılara da verdikleri yanıt hızı oldukça başarılı.

Teşekkürler Drupion!

Tekno Dergi, 2007 yılından beri yayın yapan, özgün içerik üreten bir teknoloji sitesi. Bu süreçte birikmiş çok sayıda içeriği barındırıyor. Ayrıca Drupal konusunda da uzman bir ekibe sahip.

http://teknodergi.org

The West East

Irek Galliamov's picture
Irek Galliamov
The West East15 October 2015

We have been with Drupion since the very launch of an online version of our newspaper back in 2004, and are extremely satisfied with the quality of hosting services. This company has helped us get us online, educated our personnel how to manage our Drupal website, been promptly responsive to whatever problem or issue we have experienced during all these years. Thanks to Drupion's expertise we have seen significant increase of incoming traffic to our website.